top of page

ارتباط مهدی خلجی با اختلاس ۶ میلیارد دلاری همسر وقت او، مرجان آل آقا

مهدی خلجی، روزنامه نگار، مترجم و گزارشگر و نویسنده ایرانی است که برای مؤسسه مطالعات خاورنزدیک واشینگتن به عنوان محقق مقالاتی مینویسد.
اما آنچه نام او را بر سر زبانها آورده است، اختلاس شش میلیارد یورویی همسرش مرجان شیخ الاسلامی آل آقا و لینک های مالی و اقتصادی است که این زوج با هم داشته اند. (۱)(۲)(۳)
پس از افشای پرونده اختلاس مرجان آل آقا، خلجی ادعا کرد که از این جریان بی خبر بوده است.
خلجي اعلام كرد كه از مرجان آل آقا طلاق گرفته و هیچگاه با او زیر یک سقف زندگی نکرده است. (تصویر۱)

تصویر ۱- جوابیه مهدی خلجی در اعتراضات مردم به وی به دلیل شراکتش در اختلاسهای مرجان آل آقا

 

چرا کاربران ایرانی باور دارند مهدی خلجی شریک غیر رسمی اختلاسها و فساد اقتصادی همسرش، مرجان شیخ الاسلامی آل آقا است؟


در ادامه با ارائه مستندات به بررسی صحت و سقم ادعاهای مهدی خلجی پس از افشای اختلاس همسرش مرجان آل آقا می پردازیم .

منزل مشترک

عکسهای مهدی خلجی در منزل گرانقیمت و اشرافی آل آقا توسط ایرانیان در شبکه های مجازی دست به دست می شد و ادعاهای دروغین او در باب بی خبری اش از زد و بندهای تجاری مشکوک آل اقا را بیشتر زیر سوال می برد. (۴) - تصویر ۲

تصویر ۲– مهدی جامی، رزونامه نگار و مهدی خلجی در منزل مرجان شیخ الاسلامی آل اقا
همچنین شاهد علوی، روزنامه نگار آزاد صراحتا در یادداشتی در رسانه ایران وایر می نویسد: «مرجان شیخ‌الاسلامی آل‌آقا ۲۶ دی‌ماه ۱۳۹۴(۱۶ ژانویه ۲۰۱۶) خانه‌ای به مبلغ دو میلیون و ۳۵۰ هزار دلار در واشنگتن‌دی‌سی می‌خرد و به همراه همسر دومش، «مهدی خلجی»، در آن اقامت می‌کند.» (۵)
شاهد علوی در این یادداشت تحقیقاتی می نویسد « همین خانه را ۲۱ ماه بعد، در تاریخ هفتم مهرماه ۱۳۹۶، با ۲۹۶ هزار دلار ضرر، به قیمت دو میلیون و ۵۴ هزار دلار، به شرکت «Georgetown 1 Properties LLC» می‌فروشد. البته با توجه به تعویض سقف ساختمان و سیستم تهویه خانه پس از خرید آن از سوی خانم شیخ‌الاسلامی، این ملک ارزش بیش‎تری پیدا کرده بوده است اما فروش آن با ضرر، تنها با در نظر گرفتن این‌که خریدار آن چه کسی است، قابل فهم می‌شود. شرکت Georgetown 1 Properties LLC که خانه خانم شیخ‌الاسلامی را خریده، شرکتی کاغذی است؛ یعنی آدرس و مکان واقعی ندارد و موسس، مالک و مدیر آن، خود خانم شیخ‌الاسلامی است. نکته قابل توجه این‌که به نظر می‌رسد او نام این شرکت را احتمالا برای رد گم کردن، بسیار شبیه یک شرکت واقعی به نام «Georgetown Properties LLC» انتخاب کرده است. مدیر پیشین خبرگزاری میراث فرهنگی این شرکت را در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۶ تاسیس و ثبت کرده و تنها ۴۷ روز بعد از تاسیس شرکت، خانه‌اش را به شرکت خودش فروخته است. طبیعتا او و همسرش خانه را ترک نکرده و همان‌جا ‌مانده‎اند. نکته جالب دیگر این‌که کارگزار خرید این خانه، نه از کارگزاران رسمی خرید املاک در امریکا، که یک شرکت کارگزاری بوده است که به شرکت‌های دیگر (عموما شرکت‌های کاغذی فاقد دفتر و مکان و پرسنل) خدمات اداری و اجرایی ارایه می‌دهد. این شرکت کارگزاری، پیش از آن هم کارگزار دو شرکت کاغذی دیگر مرجان شیخ‌الاسلامی بوده است.» (۶)
همچنین خود مهدی خلجی عکس هایی را از خودش که توسط احمد باطبی روزنامه نگار و مجری سابق صدای آمریکا از وی در منزل مشترکش با مرجان شیخ الاسلامی آل آقا گرفته شده، در اینستاگرامش منتشر کرده است. (تصویر ۳)


تصویر ۳ – عکس منتشر شده از مهدی خلجی در منزل مشترکش با مرجان آل آقا، عکاس: احمد باطبی


شرکت کارگزاری مشترک مرجان آل آقا و مهدی خلجی


مهدی خلجی در برخی از شرکت هاي همسرش خانم مرجان شيخ الاسلامي آل آقا سمت های اجرایی یا مدیریتی داشته است كه از جمله شرکت IDEA CENTER FOR ARTS AND CULTURE است. (۷)
این شرکت در ۱۷ تیرماه سال ۱۳۹۳ در واشنگتن به ثبت رسيده است و شعبه‌ دیگری از این شرکت با نامی مشابه در تاریخ ۱۵ فروردین ماه سال ۱۳۹۳ در ایالت «دِلوِر» به ثبت گردیده است. (۸)

چنانچه پیش تر اشاره شد، شرکت Georgetown 1 Properties LLC که یک شرکتی کاغذی است؛ یعنی آدرس و مکان واقعی ندارد و موسس، مالک و مدیر آن، خود خانم شیخ‌الاسلامی است و نکته قابل توجهش شباهت نام این شرکت به یک شرکت واقعی به نام «Georgetown Properties LLC» است، کارگزار فعالیت‌های شرکت‌ مشترک خانم شیخ‌الاسلامی و مهدی خلجی (که مدیریت آن به نام هر دو ثبت شده) یعنی Idea Center for Arts and Culture, LLC است. این شرکت همانی است که تحت پوشش نشریه قلمرو منتشر میشده است.در شناسنامه نشریه اینترنتی قلمرو نام شرکت ناشر«مرکزفرهنگ و ایده هنر» یعنی همین شرکت مزبور درج شده است. (۹)


تقاضای مذاکره و سازش با سران جمهوری اسلامی بدون در نظر گرفتن نقض حقوق بشر در ایران

مهدی خلجی در یکی از مصاحبه هایش خود نگران اعدام رهبران فعلی جمهوری اسلامی است و بیان میدارد که خیلی نگران مردم ایران نباشید. (۱۰)
مهدی خلجی از دولت ترامپ که بجای دیدار با مخالفین رژیم – که برای برقراری آزادی و دموکراسی در ایران تلاش میکنند، با سیدعلی خامنه ای صلح کند و هرچه سریعتر دل خامنه ای را بدست آورد.

تصویر۴- توییتهای مهدی خلجی خطاب به دولت وقت آمریکا در جهت صلح با خامنه ای


او در مقاله ای در واشنگتن پست مخالفان حکومت را ناکارآمد و فشل می خواند و از دولت آمریکا میخواهد که آنها را نادیده بگیرد. (۱۱)


در موردی دیگر خلجی با نادیده گرفتن جنایاتی که خمینی و عواملش به دستور او در ایران انجام دادند، مانند اعدام افراد زیر سن قانونی در ژوئن ۱۹۸۳ برابر با خرداد ۱۳۶۲،که منا محمودنژاد، دختر 17 ساله به همراه نه تن از دختران و زنان بهایی به دلیل تدریس به کودکان هم کیششان اعدام شدند ، (۱۲)، (۱۳)، (۱۴)، (۱۵)، (۱۶)، (۱۷)، در مصاحبه با الجزیره از دلبستگی و رابطه عمیق و دوستی پدرش، آخوند شیعه، محمدتقی خلجی با خمینی میگوید و خمینی را فردی مهربان با کودکان توصیف میکند. (۱۸).

مخالفت با سکولاریسم و خواستار دخالت دین در سیاست.

مهدی خلجی در مصاحبه ای با شاهزاده رضا پهلوی در وبسایت قلمرو، با اشاره به نقش آخوندها در تاریخ معاصر ایران صراحتا از حضورآنها در سیاست جانبداری می کند. (۱۹) (۲۰)
81 views0 comments

Commenti


bottom of page