top of page

محسن نامجو کیست ؟


bqWhp602A


 

محسن نامجو‌ متولد ۱۴ اسفند ۱۳۵۴ شهرستان تربت جام، نوازنده ، آهنگساز و خواننده ایرانی‌ست.

مجوز اولین آلبوم او با نام ترنج توسط بخش موسیقی حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی صادر و توسط موسسه آوای باربد منتشر شد. [به نقل از یک منبع آگاه که نام وی محفوظ است، مهاجرت او بلافاصله پس از مجوز یک ‌روزه آلبومش با حصول حدود ۹۰میلیون تومان اتفاق افتاد. مسئول دادن مجوز یک‌ روزه پس از ممنوع‌الفروش شدن آلبوم، بعد از خروج نامجو بازداشت شد و یک فرد غیررسمی وابسته به موسسه اعلام کرد که نامجو مبلغ زیادی به آوای باربد بدهکار است.

با داغ شدن فعالیت‌های کمپین me too میان کاربران ایرانی فضای مجازی و افشای آزارها و تجاوزات جنسی توسط برخی از آنان -که پرهیاهوترینش در سال گذشته مربوط به آیدین آغداشلو، نقاش و تحلیگر آثار هنری و یکی از قطب‌‌های حراج معما‌گونهٔ آثار هنری در ایران با عنوان «حراج بزرگ تهران» بود، ناگهان انگشت‌ها به سوی محسن نامجو نشانه رفت؛ اتهام تجاوز و آزارجنسی که ابتدا اکانتی با نام « ماهی» آن را علیه محسن نامجو مطرح کرد و وی آنها را رد نمود.


اما داستان به اینجا ختم نشد و در روزهای پایانی فروردین ۱۴۰۰، پانیدا، خواننده زن برنامه استیج، لونا شاد، مجری سابق شبکه صدای آمریکا و بشری به جمع مدعیان مورد تجاوز قرارگرفته پیوستند. نامجو با انتشار ویدئویی به آزارگری جنسی اقرار کرد و از قربانیان عذرخواهی نمود.

همزمان با عذرخواهی محسن نامجو، فایل صوتی از او منتشر شد که در آن اظهار کرد «چه جوری است یک جنبشی تشکیل شده و یک سال از آن می‌گذرد، اما یک اسم 'آدم حسابی' در آن نمی‌بینم» یا «آقا شما دارید کسی را از کار می‌اندازید، که ببخشید با کمال تواضع عرض می‌کنم، یک ساعت نفس کشیدنش برابر با شش ماه زندگی هر کدام از شماهاست». چنین سخنانی با خشم و واکنش شدید برخی از فعالان حوزه حقوق زنان روبرو شد. برخی نامجو را زن‌ستیز خواندند.

راستی آزمایی ادعاهای قربانیان و یا اینکه بخشی از حملات به محسن نامجو ممکن است تسویه‌ حساب‌های شخصی باشد، امری است که از قدرت قضاوت این یادداشت خارج است. کسانی که امروز به نامجو حمله می‌کنند اتفاقا زمانی دوستان گرمابه و گلستان او بودند و در بسیاری از موارد تلاش داشتند تا اتهاماتی که علیه او مطرح است را با ریش‌سفیدی رفع و رجوع کنند. اما اکنون که ماجرا به شکلی عریان در رسانه ها مطرح شده، همین دوستان منکر اینگونه روابط نامجو شده‌اند. پر بی‌راه نیست که این دسته را نیز هم‌ردیف نامجو قرار دهیم حداقل در فرصت‌طلبی!

اما هدف یادداشت پرداختن به این مقوله نیست؛ نامجو حفره‌های بی‌شماری در کارنامه هنری و اقتصادی خود دارد که به بهانه عمل غیر انسانی «آزار جنسی» به آنها خواهیم پرداخت.


ابتدا به یکی از نزدیکترین یاران او می‌پردازیم ؛ یحیی الخنسا

یحیی الخنسا یکی از اعضای گروه موسیقی ۱۲۷ است که در تعدادی از کنسرتهای محسن نامجو به اجرای موسیقی پرداخت. الخنسا در تعدادی از مراسم نایاک، سازمان بدنام موسوم به «شورای ملی ایرانیان آمریکا» نواخت و در زمینه جمع‌آوری کمکهای مالی برای نایاک، تلاشهای زیادی نمود. وی در سال ۱۳۹۶ ضمن حضور در یکی از حوزه‌های جمهوری اسلامی در آمریکا، رای خود را به صندوق انداخت.


همانطور که می‌دانید نایاک سالهاست تلاش می‌کند با نزدیک شدن به ایرانیان مقیم خارج از کشور خصوصا آمریکا، از آنها جهت رسیدن به منافع خود که اتفاقا همپوشانی بسیاری با منافع جمهوری اسلامی دارد، استفاده کند.از این رو در تمامی حوزه ها علی‌الخصوص رسانه های خارجی، خبرنگارانی دارد تا در مواقع لزوم از آنها جهت معرفی و شناساندن هنرمندانی مانند نامجو یا مازیار جبرانی استفاده کند. یکی از این خبرنگاران فردی به نام نازیلا فتحی‌ست.او در یک مقاله سفارشی در نیویورک‌ تایمز نامجو را باب دیلن ایران نامید و به معرفی کامل او پرداخت.در ماه می ۲۰۱۷ پرفورمنسی با موضوع هملت شکسپیر در آمریکا با حمایت نایاک برگزار شد که مسئولیت بخش موسیقی این مراسم با محسن نامجو بود.
نایاک در زمینه نقض حقوق بشر در ایران نیز دستی بر آتش دارد و به شکل گزینشی و کم اثر مواردی اندک را پوشش می‌دهد. معمولا نایاک تنها مواردی از نقض حقوق بشر را خبررسانی می‌کند که منافع اعضا و افراد تحت پوشش خود را تامین کند. با توجه به این امرعجیب نیست که نایاک خبر حکم زندان یکساله برادر محسن نامجو، حمید نامجو‌را در وب‌سایت خود منتشر کرد.

اشاره به این موضوع، نافی ظلم به فعالان داخل کشور نیست بلکه بیان این حقیقت است که جمهوری اسلامی علاوه بر ایجاد خفقان و سرکوب فعالان در داخل، از اخبار انتشار یافته گزینشی در خارج کشور نیز، جهت پیشبرد اهدافش استفاده می‌کند.


با روشن شدن زوایایی از ارتباط نایاک و محسن نامجو این پرسش کلیدی مطرح است: چرا نایاک فقط از افرادی حمایت می‌کند که نقاطی سیاه مانند فساد اخلاقی، جنسی و اقتصادی را در کارنامه خود دارند؟ مگر نه این است که تنها تبهکاران با فرقه‌ای تبهکار همکاری می‌کنند؟

اکنون وقت آن رسیده است دوستان نامجو که تعدادشان هم کم نیست کلاهشان را بالاتر بگذارند و از خود بپرسند آیا رابطه نامجو با سازمان بدنام نایاک، نمی‌بایست دلیلی برای قطع ارتباطشان با این سلبریتی می‌بود؟

357 views0 comments

Comments


bottom of page